מהו חדר נקי ומה מטרותיו


מידע על סוגי חדרים נקיים

 

חדר נקי הינו אזור תחום שבו נשמרת רמת ניקיון גבוהה ביותר הנמדדת ביחידות של מספר חלקיקים למטר מעוקב. הקפדה על רמת הניקיון חשובה ביותר בתהליך ייצור והרכבה של מוצרי מיקרואלקטרוניקה, מוצרים פרמצבטים וביוטכנולוגים, מכשור רפואי ועוד, על מנת להבטיח תפקוד כראוי ו/או מניעת זיהום המוצר או העובד.

חדרים נקיים משמשים לבקרת ריכוז חלקיקים הנישאים באוויר

החדר מתוכנן באופן כזה שיקטין למינימום:

  • חדירה
  • יצירה
  • שמירה של חלקיקים בתוך החדר

על מנת להבטיח את רמת הניקיון הרצויה בחלל החדר, קיימות מערכות בקרה לשליטה ובקרה על הפרמטרים הרלוונטיים כגון: לחץ, טמפרטורה ולחות. מדובר בין השאר במערכות בקרת אקלים מורכבות לסינון האוויר, החלפות אוויר, הקטנת רמת הלחות וכו'. כל זאת, על מנת להרחיק חלקיקים מהמוצרים שבחדר, על ידי שני גורמים עיקריים: מיהול אויר וחלפת אויר.

העובדים לובשים חליפות מיוחדות למניעת זיהומו של החדר בחלקיקים. קירות החדר על פי רוב הינם מפנלים ורולקות העשויים מחומרים שאינם פולטים חלקיקים ומונעים הצטברותם. על מנת לשמור באופן שוטף על ניקיון בתוך חדר הנקי,  מתבצע ניקיון של חלל החדר והמעטפת בחומרים מיוחדים.

חלל מסוג זה משרת תעשיות מתקדמות בתחומים שונים, לדוגמא: חדרים נקיים בתעשייה הפרמצפטית נדרשים ליישומים שונים מחדרי ייצור בתעשיית המיקרו אלקטרוניקה. רמת הטיהור בחלל החדר מוגדרת לפי מספר חלקיקים, בגודל מסוים, בתוך נפח מוגדר של אויר, כפי שניתן לראות בטבלה.